Askerlik Kökenli Travmaları Geride Bırakmada Kendine Yardım Eğitimi

Mevcut Durum
Eğitimi Henüz Almadınız
Ücret
Ücretsiz

‘Gün içinde çoğu zaman bir tedirginlik halim var. Her an bir şey olacakmış gibi geliyor. O yüzden genelde evde geçiriyorum zamanımı. Evdeyken biraz daha güvende hissediyorum. Tetikte bekleyen bir asker gibiyim. Ani bir ses duyduğumda, düğünde, asker uğurlamalarında sıkılan silah seslerinden çok rahatsız oluyor, irkiliyorum. Bazen kendimi yere attığım bile oldu. Dışarıda dolaşmakta benim için sıkıntı. Sürekli arkama bakıyorum. Rahat hissetmiyorum. İnsanlar üzerime üzerime geliyor gibi. Güvende hissetmediğim için yanımda kendimi korumak amacıyla bir şey bulundurma ihtiyacı duyuyorum. Zaman zaman aşırı sinir patlamaları da yaşıyorum. Ufak şeylerden de olsa insanlarla sık sık kavga ediyorum ya da kendimi sıkıyorum. Sürekli bir gerginlik, sıkıntı, bunaltı, terleme, çarpıntı, kesik kesik soluk alıp verme gibi bedensel şikayetlerim var. Yorgun ve hiçbir şey yapamayacak gibi hissediyorum. Yaşadığım travmatik olaylar aklıma geldiğinde bu sıkıntıları daha çok yaşıyorum. Zaman zaman kendimi suçladığım oluyor. Bu olayları daha çok rüyalarımda görüyorum. Bu yüzden geceleri rahat geçmiyor. Uykuya dalmakta ve sürdürmekte zorlanıyorum. Sabahları da dinlenmiş bir şekilde yataktan kalkamıyorum. Gündüzleri uyumaya çalışarak uyku borcumu gidermeye çalışıyorum ama yine de dinlenmiş hissetmiyorum. Geceleri yine deliksiz bir uyku çekemiyorum. Bu sıkıntılar benim için çok rahatsız edici ve ne yapsam da düzelmeyeceğini düşünüyorum. Umutsuzluk içine girmeye başladım’

Yukarıda yazılan sıkıntıların bazıları ya da birçoğu aşağı yukarı sende de bulunuyorsa bu eğitim programı tam sana göredir. Bunların dışında başka sıkıntılarınız, problemleriniz de olabilir. 

Kapsamlı şekilde oluşturulmuş bu eğitim programıyla geçmişte yaşadığın travmaların psikolojik etkilerini geride bırakma konusunda birçok şey öğrenip uygulayabilirsin.

Scroll to Top